Avrupa Birliği Enerji Etiketi


Elektrikli Süpürgeler için Avrupa Birliği Enerji Etiketi

1 Eylül 2015 tarihi itibariyle Türkiye’de uygulamaya alınacak olan AB enerji etiketi yönetmeliğine istinaden, ancak motor gücü 1600 Watt’ın altındaki elektrikli süpürgeler piyasaya sunulabilecek. Bu uygulama sayesinde daha az enerji tüketen fakat daha üstün performanslı elektrikli süpürgeler kullanılmaya başlanacak.

Bu düzenleme ile zorunlu hale gelen enerji etiketlerinde, ürünün sahip olduğu enerji verimlilik sınıfının yanı sıra performans değerlendirmede önemli seçim kriterleri olan; sert zemin ve halılardaki toz toplama performans değerleri, hava filtreleme emisyon değerleri ve ses seviyesi bilgileri de yer alacak. Yeni enerji etiketlerini aşağıda daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Enerji Etiketini yakından tanıyın
Erişilmez sessizlikteki süpürgelerimizi keşfedin

Yukarı

Şeffaf ve doğru yönlendirme:
Enerji Etiketi:


Yeni enerji etiketleri, tüketicilerin ihtiyaçlarına en uygun ürünü seçmeleri için ürün hakkındaki tüm önemli bilgileri göstermektir.

Tedarikçinin adı

Model tanımlayıcı

Çekilen elektrik enerjisi miktarının azaltılması iyi bir enerji verimliliği değeri için en büyük etkendir. Temizlik performansı burada pek dikkate alınmaz.

87 metrekarelik ortalama bir ev için yılda 50 kez kullanım baz alınarak hesaplanır.

Elektrikli süpürgenin ses seviyesini desibel cinsinden gösterir.

Standartlaştırılmış bir deney halısından toz toplama performansını açıklar.

Elektrikli süpürgenin dışarıya verdiği havanın temizlik oranı hakkında bilgi verir.

Standartlaştırılmış bir deney halısından toz toplama performansını açıklar.

Özellikle etiketin alt kısmı, elektrikli süpürgeler için satın alma kararına dayanak olacak önemli göstergeleri içerir.

Yukarı

Az enerji tüketimi sizin için ne kadar önemli?


Enerji verimlilik sınıfı
Enerji Etiketinin üst kısmında A’dan G’ye kadar enerji sınıfları ve ortalama yıllık enerji tüketim bilgileri yer alır. Alt kısımda ise temizleme performansı sınıfları yer alır ve satınalma kararı verirken bu bilgiler çok değerlidir. Çünkü “A” enerji verimlilik sınıfı her zaman iyi temizleme performansı demek değildir.

Yukarı

Evinizde alerjik bireyler var mı?


Hava filtreleme/emisyon sınıfı
Özellikle alerjisi olanlar için, elektrikli süpürgelerden çıkan havanın temizliği çok önemlidir. Alerjik bünyeye sahip kullanıcılar hava filtreleme/emisyon sınıfı A ve yüksek performanslı hijyenik filtrelere sahip olan süpürgeleri tercih etmeliler.

Yukarı

Sessiz bir elektrikli süpürge mi...


Ses seviyesi
Dayanılmaz bir gürültü ile huzurlu sessizlik arasındaki farkı sadece birkaç desibel belirler. Sessiz süpürme yapmak için 69 dB(A) veya daha düşük ses seviyesine sahip bir elektrikli süpürge seçmelisiniz. Çünkü normalde 70 dB(A)'in altında bir gürültü seviyesinde fazla rahatsızlık duymadan müzik dinleyebilir, bebeğinizin sesini veya çaldığında telefonunuzu duyabilirsiniz.

Erişilmez sessizlikteki süpürgelerimizi keşfedin
Yukarı

Halılarınız tam anlamıyla temizleniyor mu?


Halı temizleme performansı sınıfı
Güçlü toz toplama performansı, halıların derinlerine işlemiş olan kiri ve haliyle alerjenleri azaltır. Güçlü toz toplama performansı sağladığı üstün temizlik sonuçlarının yanı sıra daha etkin bir süpürme sağladığı için size hız da kazandırır. Temiz ve hijyenik bir halı için C performans sınıfı veya daha üstüne sahip süpürgeler tercih etmelisiniz*.

Yukarı

Sert zeminleriniz gerçekten ne kadar temizleniyor?


Sert zemin temizleme performansı sınıfı
Fayans ve parkelerin aralıklarındaki kirleri yok etmek, güçlü bir temizlik performansı gerektirir. Güçlü temizleme performansı sayesinde temizlik de bir o kadar iyi ve hızlı olacaktır. Bu doğrultuda temiz ve sağlıklı bir zemin için C performans sınıfı veya daha üstüne sahip bir süpürge tercih etmelisiniz*.

Yukarı

Doğru seçim yapmak ancak tüm performans kriterlerinin eş zamanlı değerlendirilmesiyle mümkün:


“A” enerji verimlilik sınıfı tek başına o ürünün iyi temizleme performansına sahip olduğu anlamına gelmez. İdeal temizlik için öncelikle halı ve sert zemin temizleme performansı ve hava filtreleme/emisyon sınıflarına dikkat edilmelidir. Daha güçlü toz toplama performansı ve kaliteli hava filtreleme özellikleri sayesinde temizlik hem derinlemesine hem de hızlı yapılır.

Yukarı

Her detayda yüksek performans:
Bosch QuattroPower sistemi


QuattroPower sistemi, temizlik performansını artırırken enerji tüketimini azaltan üstün Bosch teknolojisidir. Bu yeni ve etkili teknolojinin arkasında yeni HiSpin motor, yüksek performanslı başlık, etkili sızdırmaz malzemeler, toz torbalı elektrikli süpürgeler için PowerProtect toz torbası, torbasız elektrikli süpürgeler için ise yüksek verimli toz ayırma sistemi var.


PowerProtect toz torbalarını keşfedin
Yukarı

Enerji tasarrufu – Hepimiz için kazanç


Enerji tasarruflu ürünler üretme konusunda liderlerden olan Bosch, elektrikli süpürgeler için uygulamaya alınan enerji etiketi uygulamasını memnuniyetle karşıladı. 210 milyonluk nüfusu ile Avrupa, sadece enerji verimli süpürge kullanımıyla bile ciddi oranlarda enerji tasarrufu yapabilme potansiyeline sahiptir. Daha net bir ifadeyle Avrupa’da yaşayan kullanıcılar enerji verimli süpürgeleri kullanarak 2 adet termik santralin bir yılda ürettiği enerji kadar enerji tasarruf edebilir.

Yukarı
*BSG 81000’in halı ve aralıklı sert zeminlerde göstermiş olduğu temizlik performansıdır. Diğer markaların elektrikli süpürgeleriyle birlikte standart başlığa sahip elektrikli süpürge kategorisinde test birincisi.10 elektrikli süpürge ile yapılan testte, 8’i değiştirilebilir zemin başlığına sahipti. (StiftungWarentest Almanya,2/2013).
 
Online Survey